Leczenie uzależnienia alkoholowego

implantancja esperalu

Jak działa disulfiram?

Disulfiram to substancja, która stosowana jest w lekach wykorzystywanych podczas terapii osób uzależnionych od alkoholu. Jej działanie polega na tym, że wywołuje uciążliwe objawy u pacjenta, który spożył nawet niewielką dawkę napoju wyskokowego. Wynika to z faktu, iż disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, co oznacza, że blokuje działanie enzymów, które odpowiadają za rozkład alkoholu w wątrobie. W efekcie w organizmie pacjenta gromadzi się octan aldehydowy, co skutkuje zatruciem organizmu tą substancją. Dolegliwości, które mogą się pojawić, to m.in.:

Utrzymają się one mniej więcej przez okres od 4 do 10 godzin.

Zastosowanie disulfiramu ma więc działanie prewencyjne – zadaniem leku jest wywołanie wstrętu wobec alkoholu oraz strachu przed jego spożycie. To zatem element terapii awersyjnej, która może być częścią leczenia choroby alkoholowej.

Anticol czy esperal?

Disulfiram jest wykorzystywany w terapii alkoholowej w dwóch podstawowych postaciach. Pierwszą, bardziej znaną, jest wszywka alkoholowa, czyli tzw. esperal. Umieszcza się ją pod skórą pacjenta, a uwalniany do organizmu disulfiram działa aż do 8 miesięcy od wykonania zabiegu. Sama procedura jest bezbolesna (odbywa się w znieczuleniu miejscowym) i trwa ok. 30 minut. Można ją wykonać nawet w domu Pacjenta (na terenie miasta stołecznego Warszawa z dojazdem przeprowadza ją również nasz chirurg).

Alternatywą dla zabiegu są tabletki dla alkoholików, a więc Anticol. One również zawierają disulfiram. Są wydawane na zlecenie lekarza i muszą być przyjmowane ściśle zgodnie z jego zaleceń. Najczęściej przepisywana jest dawka 500 mg, a tabletka powinna być przyjmowana raz dziennie, najlepiej o poranku.

Warto podkreślić, że podczas leczenia odwykowego z wykorzystaniem disulfiramu jest zakazane spożywanie jakichkolwiek napojów zawierających alkohol. Reakcja alergiczna może wystąpić również po zastosowaniu innych płynów, które zawierają alkohol.